Kanały ’44

/ Geneza projektu

Na początku była wyjątkowa wizja: pokazać młodym pokoleniom rzeczywistość, w której walczyli ich dziadkowie – tak, aby poczuli jak to było, ale w bezpieczny sposób.

Na jej kanwie nasz zespół podjął się realizacji olbrzymiego wyzwania w obszarze odtwarzania miejsc historycznych przy wykorzystaniu VR. I tak oto w 2017 roku ruszyły prace nad wyjątkowym projektem.

Wykorzystując potencjał silnika Unreal Engine 4 i modelowania 3D stworzyliśmy wizualizację-aplikację osadzoną w realiach powstania warszawskiego 1944 dostępną w wirtualnej rzeczywistości (VR – Virtual Reality).

/ Czym są Kanały ’44?

Kanały ’44 to projekt, który przenosi w wirtualną, interaktywną rzeczywistość kanałów wykorzystywanych w czasie powstania warszawskiego. Wychodzimy daleko poza prosty model ‚wirtualnej makiety’. Pozwalamy dowolnej osobie wcielić się w podziemnego kuriera, tak by z biernego widza mogła stać się aktywnym uczestnikiem historii swobodnie poruszającym się po kanałach.

Fragment filmu z przebiegu rozgrywki w aplikacji na etapie testów.

/ Jak powstawała wizualizacja?

Naszym celem było osiągnięcie pełnej immersji i realizmu. Żeby poczuć klimat mrocznego labiryntu, zapuściliśmy się w jego otchłań – zeszliśmy sami do kanałów.

Na szczęście byliśmy prowadzeni w bezpieczny sposób przez osoby, które na co dzień dbają o prawidłowe funkcjonowanie warszawskiej sieci kanalizacyjnej. Pomoc ze strony MPWiK Warszawa okazała się olbrzymim wsparciem.

Materiał video z wizji lokalnej przeprowadzonej w listopadzie 2018 roku. Zejście miało miejsce zaraz obok hotelu Bristol, przy ul. Karowej.

Kluczem unikalności aplikacji jest fakt, że trzymamy się autentycznego tła historycznego i wydarzeń. Członkowie zespołu poświęcili łącznie kilkaset godzin na pozyskanie wszelkiego rodzaju referencji, co pozwoliło na stworzenie rozbudowanego scenariusza z wciągającą narracją.

Zebraliśmy setki materiałów źródłowych, a przy tym stworzyliśmy wiele rysunków, które najlepiej oddawały nasz zamysł i atmosferę historii. Robiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby narracja była prowadzona zupełnie tak, jak gdyby uczestnik znalazł się w sercu powstańczych wydarzeń.

Jednak to nie wszystko! Zachowujemy również realia architektoniczne. W tworzeniu aplikacji kierowaliśmy się oryginalnymi Lindleyowskimi Planami Kanalizacji dla miasta Warszawy, co przekuliśmy na wierne tworzenie modeli 3D.

Wizja lokalna i zdjęcia z kanałów pozwoliły zadbać o idealne tekstury. Niemniej jednak wymodelowanie całości w 3D i spięcie wszystkiego w tak wyjątkową całość było możliwe dzięki pracy i zaangażowaniu wszystkich członków zespołu projektowego!

/ Finalny efekt prac

Dzięki naszej pracy powstała opowieść, która prowadzi uczestnika niesamowitym szlakiem podziemnych tuneli.

Scenariusz i stojący za nim splot wydarzeń wciąga w świat intensywnych emocji oraz wyjątkowych doświadczeń: walki o lepsze jutro, chęci przetrwania, niepewności o swój los i lęku przed okupantem, oraz, co najważniejsze, nadziei na odzyskanie wolności.

Kanały ’44, to możliwość przemierzania labiryntu korytarzy, swoboda działania, konsekwencje ponoszonych decyzji, liczne pułapki, niebezpieczeństwa oraz unikalna okazja odwiedzenia niedostępnej sieci kanalizacyjnej Warszawy.

To wszystko znajdziesz w naszym projekcie!