Bądź Gotów! Kim byli kurierzy Poczty Polowej?

Jednym z największych sukcesów Zawiszaków – najmłodszej grupy Szarych Szeregów, było stworzenie i działanie w ramach Harcerskiej Poczty Polowej. Poczta została utworzona 2 sierpnia 1944 roku, a 4 sierpnia decyzją naczelnika Kwatery Głównej Szarych Szeregów hm. por. Stanisława Broniewskiego objęła swoim działaniem całą Warszawę.

Młodzi Zawiszacy – chłopcy i dziewczęta w wieku 12-14 lat, pełniąc rolę łączników i kurierów, roznosili codziennie w trakcie powstania do 6.000 listów. Listy były dość zwięzłe, bo zgodnie z wytycznymi mogły zawierać do 25 słów. We wrześniu 1944 r. struktury poczty zostały wcielone do Armii Krajowej oraz została zmieniona nazwa na Pocztę Polową, która działała do końca powstania warszawskiego.

Odznaka Zawiszaka

Nastoletni harcerze, w ramach swoich działań, wykorzystywali do przemieszczania się także kanały warszawskie. Pełni odwagi i determinacji, zapuszczali się w ich mrok, aby spełnić swój obowiązek. Walczyli o Wolną Polskę, często składając ze swojego życia najwyższą ofiarę.

Nasza opowieść jest historią kuriera, który ma za zadanie dostarczyć ważny meldunek. Kanały, to jedyna droga, którą może dojść do celu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.